4 listopada 2014

Żel Aloesowy DIY bez parabenów!

Do zrobienia żelu aloesowqego zabierałam się już kilka razy i w końcu się udało. Miałam plan zrobic go na gumie potem myślałam o zagęszczaczu polimerowym a ostatecznie zakończyło się na Carbopol Ultrez 30 ze sklepu Zielony Klub. Dodatkowo użyłam ALOES 200x koncentrat  z  Beauty Ever. Ale uwaga są osoby , które maja uczulenie na aloes! Trzeba więc najpierw to sprawdzic. 

Żel aloesowy używamy w domu do smarowania : • na drobne ranki i zadrapania
 • na ukąszenia owadów
 • jako baza do maseczek
 • po depilacji
 • po opalaniu
 • na stłuczenia i siniaki
 • razem z olejem do smarowania twarzy zamiast kremu
 • jako odżywkę na włosy
 • na skórę po kwasach
 • na brwi żeby się nie wichrowały:)
Jest to kosmetyk uniwersalny. Żel trzymam w lodówce wtedy jego działanie jest jeszcze lepsze bo dodatkowo chłodzi.

Receptura ze strony sklepu Zielony Klub na żel wystarczyło dodać aloes 200x i gotowe:
Pokażemy jak łatwo otrzymać idealnie przezroczysty żel, który może być bazą do przygotowania różnych produktów. Użyjemy 0,5% Carbopol Ultrez 30, co daje bardzo gęsty żel.
 1. Odmierzamy 99,5g (99,5%) destylowanej wody i 0,5g Carbopol Ultrez 30.
 2. Wysypujemy polimer na powierzchnię wody i czekamy aż biały proszek zamieni się w galaretowatą warstewkę.
 3. Następnie dokładnie mieszamy (wystarczy ręcznie). Na tym etapie otrzymujemy nieco mętny i wodnisty płyn.
 4. By płyn zamienił się w żel potrzebujemy składnika zobojętniającego, którym może być 18% roztwór wodorotlenku sodu. Dodajemy dosłownie kilka kropli i płyn w sekundę zamienia się w gęsty żel. I gotowe!
Za pomocą wodorotlenku sodu możemy również ustalić właściwe pH żelu. Żel na początku może być nieco mętny, ale odstawiony na kilka godzin staje się całkowicie przezroczysty.
By otrzymać roztwór zobojętniający rozpuszczamy 18% wagowo wodorotlenku sodu w czystej, destylowanej wodzie. Czyli na 100g gotowego produktu należy odważyć 18g wodorotlenku i 82g wody. Należy użyć wodorotlenku sodu jakości farmaceutycznej. Techniczny wodorotlenek sodu się nie nadaje z uwagi na możliwe zanieczyszczenia i zawartość metali ciężkich. Gotowy roztwór należy przelać do buteleczki, odpowiednio oznaczyć i przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci i by uniemożliwić przypadkowe wypicie.
Przechowywanie: Produkt powinien być przechowywany w chłodnym, suchym miejscu, z dala od wilgoci. Carbopol Ultrez 30 jest bardzo trwały, może być przechowywany przez wiele lat. Ponowną atestację zaleca się przeprowadzić po 2 latach na zawartość wilgoci.
Receptura na pierwszy rzut oka straszna! Okazało się to jednak proste. Najpierw zrobiłam roztwór zobojętniający :

4,5 g wodorotlenku

20,5g wodyWszystko wymieszałam w buteleczce z ciemnego szkła. Uwaga bo roztwór robi sie gorący i jest żrący dlatego trzeba szczególnie uważac !!!
Przepis na żel Aloesowy na 100g


99g wody 

0,5 g aloesu 200x tego
0,5 g Carbopol Ultrez 30
5 kropli konserwantu
3 krople roztworu zobojętniającego.

Wykonanie:Do zlewki wlewam wodę. Do wody wysypuję aloes i mieszam. Po wymieszaniu dodaję konserwant.Do mieszanki wsypuję Carbopol Ultrez 30, i czekam aż pojawi się galaretka na powierzchni i mieszamy. Powstał mętny płyn teraz wystarczy 3 kropelki roztwou zobojętniającego i tworzy się nam żel. Pozostawiłam żel na kilka godzin po czym zmierzyłam pH. Musiałam troszkę dolac roztworu zobojętniającego bo pH wyszło mi 4 podwyższyłam więc do 5. Sprawdziłam na kupnym żelu który mi służył tam było właśnie 5.

Następnym razem dodam jeszcze D- Pantenol i alantoinę. 


Stosujecie żele aloesowe?3 komentarze :

 1. Kasiu --robisz jeszcze /używasz tego żelu ? Właśnie się dowiedziałam , że dobrze jest go używać przed olejowaniem lub razem z olejem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kasiu --robisz jeszcze /używasz tego żelu ? Właśnie się dowiedziałam , że dobrze jest go używać przed olejowaniem lub razem z olejem :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za komentarz!!

Całuski Mineralna Kasia i Ania

Copyright © 2014 Mineralny świat Kasi

Designed By Blokotek