4 stycznia 2016

Mróz....i człowieczeństwo

Mróz....i człowieczeństwo*


 "Mróz – stan pogody, kiedy temperatura powietrza na otwartej przestrzeni (na wysokości 2 metrów nad gruntem) jest niższa od temperatury zamarzania wody (0 °C) w normalnych warunkach, utrzymujący się przez okres dłuższy niż jedną dobę.

Występuje kilka stopni nasilenia mrozu:

lekki mróz: 0 do −3,5 °C 
umiarkowany mróz: −3,6 do −6,5 °C 
silny mróz: −6,6 do −11,5 °C 
bardzo ostry mróz: poniżej −11,5 °C "  


.

Dziś straszliwe przemarzłam i  zapewne  większość z Nas tej zimy  dozna tego uczucia zimnych dłoni, przemarzniętych policzków i nosa oraz stóp tak zmarzniętych aż  "nieswoich " i jakże błogo jest wejść do ciepłego domu a potem do ciepłej kąpieli, ach :D

Dodatkowo w taką aurę musimy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu skóry twarzy i dłoni oraz o noszeniu rękawiczek i koniecznie czapki bo ok. 10%  ciepła organizm traci właśnie przez głowę 

" Głowa jest najbardziej ukrwioną częścią ludzkiego ciała. Co więcej, między skóra na głowie a czaszką nie ma zbyt wiele tkanki tłuszczowej. Mimo to, przez głowę nie uchodzi wcale połowa ciepła naszego organizmu, jak się popularnie twierdzi "

I chodź większość z Nas nie wygląda jakoś twarzowo w czapce (również w tej kwestii nie stanowię wyjątku )  to w taką pogodę jest to rzecz nie zbędna i naprawdę noszenie czapki pomaga utrzymać  odpowiednią temperaturę ciała tzw.komfort cieplny .  
I  stara prawda jak w "Misiu" Bareji  --jest zima to musi być zimno ale nie Nam , jeśli tylko zadbany o odpowiednią odzież .


Do tego podobno mróz też jest potrzebny jak mi tłumaczyła dawno temu babcia aby zabić część populacji pasożytów czy szkodników roślin oraz  komarów . Do  tego wirusy grypopodobne w takich temperaturach minusowych dużo mniej atakują ludzi niż w czasie chlapy, pluchy i temperatury plusowej .Szkoda tylko , że wraz z mrozem nie ma t 10 cm śniegu raz, że byłoby przyjemniej i weselej a dwa śnieg świetnie zabezpiecza rośliny i drzewka przed mrozem.

Ach i  tak rozkoszując się ciepłą kąpielą w wannie  tak naszła mnie myśl , kurcze a ile jest ludzi którzy nie mogą sobie pozwolić na taką kąpiel, ogrzanie się w domu  ani nawet na odpowiednie ubranie ?


Ostatnio oglądałam wiadomości, gdzie pokazane było jak wytypowana Straż Miejska czy Policja przeszukuje pustostany, działki czy inne miejsca gdzie mogą przebywać bezdomni aby zaoferować im pomoc. Schroniska również są przygotowani na przyjęcia KAŻDEJ potrzebującej osoby mimo trudnych warunków bo nawet w jednym mieście jeżdżą autobusy gdzie zmarznięci bezdomni mogą się ogrzać , udostępnione są telefony pod którymi można zgłaszać potrzebną pomoc dla takich ludzi. Wiem, wiem zaraz zaczną się głosy "Sami sobie winni " , "Tak chcą, tak wybrali tak mają " Ok. zgadzam się częściowo ale czy kosztuje nas coś zadzwonić na taki numer ? Czy nawet oddać stare koce, pościel czy ubrania do takiego schroniska ? W dobie internetu raczej nie trudno znaleźć adres czy telefon takiego schroniska--podobnie jest z domami Samotnej matki czy schronisk dla zwierząt , może zamiast jednego wypadu do kina ofiarować /podzielić się z takimi ośrodkami ? .


To samo tyczy się naszych mniejszych braci, widzisz marznące i wałęsające się zwierzę ? Czy może ktoś przywiązał psa i marznie  kilka godzin na mrozie ? Nie wahaj się , zgłoś to , zadzwoń :D

Bądź człowiekiem ...........
„Pies jest jedynym stworzeniem na ziemi, które kocha cię więcej niż siebie samego” – Josh Billings


*Człowieczeństwo - zbiór cech uważanych za charakterystyczne dla gatunku ludzkiego, do których zaliczamy między innymi: sposób formułowania myśli, język, uczucia i zachowanie. Wszystkie te cechy są wspólne dla większości ludzi i kształtowały się w wyniku ewolucji człowieka.

autor wpisu Ania :)Pozdrawiamy Ania i Kasia


13 komentarzy :

 1. Kasia-Ania... Toz my niemal to samo dzis napisałyśmy. Nawet z tym samym cytatem misiowym:)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Niedaleko domu mojego chłopaka nagle zaczął się kręcić śliczny, zadbany kot. Prawdopodobnie ktoś go wyrzucił. Kotka wchodziła sobie do garażu i tam spała w starych szmatach. Mój chłopak zaczął ją karmić a kiedy nastały te okropne mrozy kotka przeprowadziła się do kotłowni. I w zasadzie już została. Nawet pies się przyzwyczaił i nie ma nic przeciwko :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mróz jest i trzeba być człowiekiem by inna istota mogła tez przeżyć zimę. Pozdrawiam Was dziewczyny i dołączyła do Waszego grona bo tu tak milutko i naturalnie, aż miło się czyta:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam moje drogie. Dobry wpis. "Miarą naszego człowieczeństwa są nasze czyny". Z tym ,że czyny nie dotyczą tylko ludzi ale i naszych braci mniejszych. Pozdrawiam i ściskam serdecznie. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. oj tak - temat bardzo na czasie, tak wielu ludzi jest obojętnych, straszne to jest...

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo na czasie wpis, jest zimno. Gorzej, że tak się zmienia nasza aura, że jednego dnia jest 13 stopni na plusie w grudniu a za dzień lub dwa minus 20. Musimy się do tego chyba przyzwyczaić, ale tak jak piszesz, warto dbać o siebie, o to by ani się nie przegrzać ani nie wyziębić. I o zwierzęta dbać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zima jest to i zimno jest:(
  dbajmy o siebie nawzajem i o naszych czworonożnych przyjacół;)
  Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie znosimy zimna i równie bardzo nie znosimy czapek :P Dlatego mamy płaszcz z kapturem aby chociaż w ten sposób chronić głowę :)
  Tak, nie bądźmy obojętni i pomagajmy ludziom jak i zwierzętom, w końcu każdy z nas również takiej pomocy by oczekiwał.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja mam od kilku dni -16, a czasem -18 stopni, ale lubię taką pogodę. Ja bardziej marznę jak jest -5, niż kiedy jest ponad -10 :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja nie lubię ani mrozów ai upałów. Przesada w żadną stronę nie jest wskazana.

  OdpowiedzUsuń
 11. U mnie od kilku dni panuje bardzo ostry mróz. Ja po prostu nie nawiedzę jak takie biedne zwierzęta stoją na tym mrozie. Serce mi się kraja i najlepiej zabrałabym je wszystkie do domu. Dzisiaj był post o psie, który zamarzł, jak zobaczyłam to, aż się popłakałam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo nie lubię zimy i moje 4 chiuhuahua też :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Też nie lubię zimy jak dla mnie mogło byc tylko lato:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za komentarz!!

Całuski Mineralna Kasia i Ania

Copyright © 2014 Mineralny świat Kasi

Designed By Blokotek