25 lipca 2015

Poradnik mieszacza vol.5 Masła kosmetyczne - podział

Witam Kochani!!!

Kolejna część poradnika mieszacza. Tym razem kilka słów wstępu na tema maseł. Masło a masło?Jakaż jest różnica. Czy wszystko co jest masłem jest nim w rzeczywistości? Przedstawię mój luźny podział i kilka informacji dla laików jak takie masło ugryźć ....Zapraszam 










Proponuje podział na cztery kategorie


1. Masła 100% naturalne półprodukty
2.Masła 100% kosmetyczne firmowe
3. Mieszanki maseł i olei 100%
4. Masła kosmetyczne dostępne w drogeriach 


Dlaczego taki podział? Czy jest różnica miedzy tymi masłami? Jak tak to jaka?



na zdjęciu masło shea rafinowane , maslo kakaowe i ciemne masło Bacuri 

Masła z punktu 1 kupimy w sklepach z półproduktami , składnikami kosmetycznymi. 
Masła te to najprościej ujmując sprawę twarde oleje. Jest więc to 100% tłuszcz naturalny pozyskiwany na zimno z jakiejś rośliny najczęściej z nasion bądź miąższu lub orzechów.

Masło ze sklepu z półproduktami wiec zostało wytłoczone na zimno lub na ciepło z roślinki czasem zostało przefiltrowane a czasem nie ( ta informacja zawsze jest podana w opisie). Jest ono więc  najczystszą i najmniej przetworzoną substancją.

Producent sprzedając powinien mieć  kartę charakterystyki takiego półproduktu w której znajdują się najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa, składu ogólnych informacji  i ewentualnego szkodliwego wpływu na skórę.

Takie masła nawet pochodzące z tej samej rośliny mogą różnić się więc kolorem i zapachem a nawet konsystencją.

Masła te są w postaci stałej.Przy kontakcie ze skórą topią się z reguły bardzo łatwo zamieniając się w olej . Mogą mieć postać kawałków lub drobnych zmielonych płatków.

Masła te mogą być koloru od białego po ciemno brązowy.

Rafinowane  masło przefiltrowane przez co najczęściej zostaje pozbawione koloru , zapachu ale i też części cennych substancji dobroczynnych dla skóry 

Nierafinowane może zawierać paprochy czyli drobinki orzeszków czy kawałków lub drobinki nasion 

Organiczne czyli  BIO - producent mam papiery na to że roślinka rosła sobie z dala od zanieczyszczeń i nie była pędzona na żadnych chemikaliach lub też nie były one użyte podczas tłoczenia masła. Są one z reguły w wyższej cenie. 


Minusem takiego produktu jest jego tłustość co niektórym może przeszkadzać ale z drugiej strony mamy produkt bez konserwantów, sztucznych zapachów i barwników oraz niepotrzebnych wypełniaczy.

Informacji  jakie badania i certyfikaty ma dany półprodukt trzeba szukać na stronie konkretnego sklepu. Z reguły w zakładce " O Nas" . 


przykładowe sklepy z półproduktami oferujące takie masła:
www.mazaidla.com- zakładka ze specyfikacją przy każdym półprodukcie w opisach maseł znajdziemy też informacje o certyfikatach np EcoCert ,USDA Organic
www.zrobsobiekrem.pl - karty charakterystyki do pobrania przy niektórych półproduktach 
www.ecospa.pl - certyfikaty są podane w opisach poszczególnych produktów 
www.e-naturalne.pl - na stronie są podane certyfikaty EcoCert, Soil Association, Not Tested on Animals
www.naturalnepiekno.pl -posiada certyfikat dla wegan i wegetarian 



Masła w tych sklepach są sprzedawane w najprostszych białych plastykowych pudełeczkach lub w woreczkach z reguły bez opisu co też ma wpływ na lepszą cenę.


 masło można też sprzedawać jako kosmetyk ? 


Takie firmowe masła zazwyczaj są już w ładniejszych i bardziej ekskluzywnych opakowaniach. Z pełnym opisem na opakowaniu lub kartoniku. Są też znaczki jakości i certyfikaty za które też firma dodatkowo płaci. Na przykład Znak Soil Association Organic, Znak dla Wegan i Wegetarian, EcoCert czy produkt Naturalny. Aby się dowiedzieć czy dany produkt posiada interesujący nas certyfikat należy przeglądnąć stronę internetową producenta z reguły są to informacje pokazane w widocznym miejscu - wiadomo tym trzeba się chwalić.

Takie masła powinny też mieć badania na przykład dermatologiczne i tym się różnić od składników czy półporoduktów w praktyce jednak różnie to bywa. Ja sama znalazłam sprzeczne informacje dotyczące rejestrowania produktów jako kosmetyków. Niestety wygląda na to, że badania dermatologiczne czy inne nie są wymagane.

wymienię te firmy,  których masła  miałam przyjemność stosować  :

Biotanic  KLIK
Ol`Vita KLIK

Znalezione obrazy dla zapytania olvita masło shea



Punkt trzeci to mieszanki maseł i olei ( czasem też wosków) które oferują nam różne firmy. Jako ze są to kosmetyki mamy pewność że są przebadane dermatologicznie .

Masła składają się z mieszanek samych  maseł i olejków eterycznych  ( np kostki LUSHA )  lub maseł i olei wosków i olejków eterycznych  ale uwaga to nadal same tłuszcze! Czasem zamiast olejków eterycznych użyte są syntetyczne olejki zapachowe no ale wtedy to już nie jest 100% naturalne. 

Przykłady:

Masło poziomkowe firma Nacomi  KLIK  ( Nacomi posiada też masło shea i kakaowe 100% ale ja jeszcze nie miałam ich )

 W składzie posiada tylko 4 składniki: Masło Shea (Karite), Olej arganowy, Witaminę E oraz olejki eteryczne - poziomkę.




kostki do masażu ciała firmy Orientana  KLIK
skład: wosk pszczeli, olej z nasion rącznika pospolitego, masło kokum, masło kakaowe, olej kokosowy, olej migdałowy, olej oliwkowy, olej sezamowy, olej słonecznikowy, olej z kiełków pszenicy, wit. E, olej z nasion winogron, olejek lawendowy, olejek z ylan ylang (jagodlinu wonnego),  ekstrakt różany, ekstrakt z aloesu. 

Kostka LUSH

skład :Cocoa Butter (Theobroma cacao), Shea Butter (Butyrospermum parkii), Perfume, Mango Butter (Mangifera indica), White Chocolate, Fresh Organic Bananas (Musa paradisiaca), Honey, Peppermint Oil (Mentha piperita), Vanilla Absolute (Vanilla planifolia), Sweet Wild Orange Oil (Citrus sinensis), *Limonene

Masło żurawinowe Mokosh KLIK

Składniki:masło shea, olej jojoba,olej ze słodkich migdałów, witamina E, 

    Myślę , że nie muszę składów tłumaczyć wystarczy , że wiemy że  butter to masło:)

uwaga na parafinę w składzie , jest to substancja  pozyskiwana z ropy naftowej i w składzie kryje się pod postacią mineral oil paraffinum liquidum, paraffinum oil - jest bardzo tani więc bardzo chętnie używany w kosmetykach. Jeśli chcemy mieć masło naturalne to nie powinno zawierać tego składnika.

Na podobnej zasadzie składowej są też masła w blokach do kupienia na wagę z Organique czy Starej Mydlarni czy U Franciszka.


W punkcie cztery  mamy masła drogeryjne. Co mam na myśli? 





Masła dostępne w sklepach to mieszanka wody z substancjami aktywnymi w niej rozpuszczalnymi , masła, oleju i emulgatorów. Mamy tu dodatkowo konserwanty rozpuszczalniki i regulatory pH barwniki substancje zapachowe i gumy zagęszczające. Samego masła naturalnego jest tu bardzo mało w granicach 1%-10%. Plusem tych masełek jest ich nietłusta konsystencja oraz dobra wchłanialność. Piękny zapach i kolor. Ale za to mogą mieć słabe składy ( nie wiemy ile dokładnie procent masła mamy w składzie) pełne konserwantów, pegów barwników i sztucznych zapachów. Mogą też zawierać parafiny. 

Każda szanująca się firma posiada w swoim asortymencie produkt który nosi dumną nazwę MASŁO.

Przykładowe masła godne uwagi które lubię . Zaprezentowałam ich składy Teraz dla zobrazowania gdzie to masło jest. 

Be organic - KLIK

Skład: Aqua, Olus Oil, Glycerin, Butyrospermum Parkii Butter, Isopropyl Myristate, Polyglyceryl-3 Stearate, Cetearyl Alcohol, Shea Butter Ethyl Esters, Soybean Glycerides, Glyceryl Stearate, Butyrospermum Parkii Butter Unsaponifiables, Benzyl Alcohol, Parfum, Tocopheryl Acetate, Sodium Stearoyl Lactylate, Xanthan Gum, Propanediol, Carthamus Tinctorius (Safflower) Seed Oil, Citric Acid, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Dehydroacetic Acid, Ascorbyl Palmitate, Linoleic Acid, Tocopherol, Ginkgo Biloba Leaf Extract*, Salvia Sclarea Extract*, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, *- Surowiec z certyfikatem ECOCERT

pat&rub KLIK

the body shop

Skład: Aqua, Butyrospermum parkii, Carica papaya, Cyclomethicone, Glycerin, Glyceryl Stearate, PEG-100 Stearate, Cetearyl Alcohol, Lanolin Alcohol, Phenoxyethanol, Theobroma cacao, Methylparaben, Propylparaben, Xanthan Gum, Parfum, Limonene, Hexyl Cinnamal, Benzyl Alcohol, Disodium EDTA, Tocopherol, Linalool, Citronellol, Citral, Sodium Hydroxide, Methyl 2-Octynoate, CI 15510. 


Pamiętajmy, że składniki w składzie (inci) idą od największej ilości procentowej do najmniejszej. Czyli jak mamy butter lub przedrostek butyro na końcu składu oznacza , że  masła jest bardzo mało w maśle.

Niewątpliwie są to najbardziej wygodne i miłe w stosowaniu masełka dzięki pięknym kolorom i zapachom oraz lekkiej konsystencji.

Nie podaje tu przykładów innych maseł drogeryjnych typu Perfecta , Bielenda czy innych firm bo po prostu ich nie miałam. 

To tyle wstępem ....

Jakie masło dla jakiej skóry i coś więcej następnym razem 


Pozdrawiam i czekam na pytanie lub uzupełnienia do tego wpisu :)Na pewno o czymś zapomniała więc poczytam w komentarzach Wasze uwagi. 

Buziaki KASIA 






38 komentarzy :

  1. Jeśli kupie masło kakaowe ze sklepu x które to masło ogólnie pochodzi ze sklepu z póproduktami y to mogę mieć pewność, że jest w 100% zdrowe, bezpieczne, przebadane itd?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. musi byc przebadane ale nie tak dokładnie jak kosmetyk tylko jako surowiec ( składnik) kosmetyczny dokładnie jak jest przebadane przy czym ja nie znalazłam zadnych info na stronach z półproduktami jakie maja badania dokładnie te masła i zobacz ze tez nie pisze jakie maja certyfikaty wiec najlepiej po prostu pytac w sklepie trzeba.

      Usuń
    2. ale bez składu to napisałam :) każdy sklep powinien mieć w opisie np mazidła maja przy każdym składniku specyfikacje składnika czy jest organiczny itp ale mysle ze badan dermatologicznych nie mają dlatego sa to skadniki co nie oznacza ze są jakies niebezpieczne przy czym trzeba miec swiadomość własnie tej różnicy miedzy składnikiem a kosmetykiem

      Usuń
    3. Teraz pewnie zadam głupie pytanie. Ale jeśli firma, konkretnie e-fiore jest hurtownią kosmetyków.Więc czy kupując tam masło naturalne, kupuje surowiec czy kosmetyk? Te masła (kakaowe) są pakowane w zwykłą folijkę z małą naklejką, jakie to masło, terminem przydatności i pojemnością. Przez co w sumie nie bardzo wiem z czym mam doczynienia
      Jeśli kupuje na takich typowych stronach z półproduktami, to już wiem,że masełka to surowce. Jak mam to wiedzieć? Pytać czy dany produkt to surowiec czy kosmetyk?
      Troszke się zaplątałam w tym

      Usuń
    4. mam dla Ciebie artykuł http://www.surowce-naturalne.pl/strona/maslosz-parka-podbija-swiat-czyli-o-niezwyklosci-masla-shea na koncu jest opisane troszkę o tym. Powiem szczerze że ja też do końca nie wiem jak to jest tzn jak rozróżnić to i jakie dokładnie ma badania półprodukt a jakich nie ma bo nie mogę tych informacji znaleźć. Jeszcze mnie zastanawia tak jak piszesz jeśli firma typy e-fiore jak daje swoje etykiety i nazwę tak tez jest na mazidłach mam te dodatkowe badania czy nie ? a na przykład miałam z jednego sklepu gdzie na opakowaniu była tylko nazwa masło shea i data ważności nic wiecej żadnych info i nazwy firmy ?Coż temat jest ciekawy ale myślę że spokojnie można takim sklepom zaufać. Gorzej jak się kupuje z jakiś niepewnych źródeł. W końcu te masła są sprowadzane z Afryki i nie wiadomo jaką drogę przebyły zanim trafiły do nas w jakich warunkach były przetrzymywane ( na przykład podobno w otwartym oleju wytwarzają sie jakieś szkodliwe substancje)

      Ale popatrzy na to np z tej strony oliwa taka spozywacza na pewno nie ma żadnych badań w stronę kosmetyczną a można ja spokojnie stosować do ciała. Myślę wiec że jak jest sprawdzony sklep to nie ma się o co marwić sama zresztą tak kupuje,

      Usuń
    5. o na biochemi urody znalazłam wpis ze mają wszystkie badania
      http://www.biochemiaurody.com/about.html

      Usuń
    6. calaya - naturalne piękno też ma na przylkład certyfilat dla wegetarian i wegan
      a i na e-fiore tez widze ze maja certyfikaty http://www.e-fiore.pl/webpage/o-nas.html

      Usuń
    7. Dziękuje Kasiu! Nie rozumiem jak chciało ci się to pisać, jestem pod wrażeniem:)
      artukuł też czytałam- tyle informacji:D
      Dopiero wchodzę w ten kosmetyczny świat olei i maseł i innych wspaniałości! A ty, jesteś prawdziwą kopalnią wiedzy! :)
      Pozdrawiam ciepło:)

      Usuń
  2. Woow,świetnie przygotowany post. Kusisz tymi masłami;-) Zainteresowałaś mnie kostką do masażu.

    OdpowiedzUsuń
  3. O rany jaka encyklopedia wiedzy o masłach :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo przydatny wpis. Lubię używać masełek, mimo, że czasem trudno je rozsmarować. Szkoda tylko, że w tych drogeryjnych jest tak mało "masła w maśle"

    OdpowiedzUsuń
  5. No taki post wyjątkowo bardzo mi się podoba :) W końcu dowiedziałam się też czym różni się rafinowane od nierafinowanego :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetny post, zawsze mnie zastanawiało jak te wszelkie masełka się mają do... masła ;) Ale jakoś nigdy tego nie sprawdziłam :)

    OdpowiedzUsuń
  7. O, to ja czekam na następny post, chętnie się dowiem jakie masełko będzie dla mnie dobre :) Obecnie właśnie zaopatrzyłam się w kilka masełek TBS :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo ciekawy post :) Ja to zawsze myślałam,że te masła to na jedno kopyto a tu się okazuje,że masło masłu nie równe :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Mialam kiedys maslo kakaowe :) świwtna sprawa tylko kolor mnie zaskoczył :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Aktualnie mam jakieś masełko do ciała i bardzo się z nim polubiłam :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Mam masło kakaowe i jest ok :)świetny niezbędnik omasłach :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Właśnie muszę sobie kupić jakieś masło. Może się skuszę.

    OdpowiedzUsuń
  13. Muszę wypróbować masło kakaowe solo.

    OdpowiedzUsuń
  14. Rozumiem, że masła 100% mogę dodawać do włosowych mieszanek maseczek, a czy w przypadku tych drogeryjnych (be organic, pat&rub itp.) też? Czy raczej nie za bardzo polecasz?

    OdpowiedzUsuń
  15. Super wpis, masz ogromną wiedzę:)

    OdpowiedzUsuń
  16. Great post!

    Please click the link on my blog
    http://helderschicplace.blogspot.com/2015/07/watermelon-jollychic-giveaway.html

    OdpowiedzUsuń
  17. O kurcze tyle o masełka to ja się jeszcze nie naczytałam, ale nie powiem bardzo przydatny post :):)

    http://anita-turowska.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  18. Dzięki bardzo mi to ułatwiło postrzeganie, poruszanie się w drogeriach i innych sklepach.

    OdpowiedzUsuń
  19. Świetnie to wszystko opisałaś :-) Nie często sięgam po masła, ale chyba zacznę stosować je częściej :-)

    OdpowiedzUsuń
  20. Wejdę sobie w linki, które podajesz. Kuszą mnie bardzo te naturalne, gęste masła.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. postaram sie kazde naturalne masło opisac no ale na to trzeba czasu:)

      Usuń
  21. Świetnie się czytało:)

    OdpowiedzUsuń
  22. Świetnie to wszystko opisałaś :) Lubię masła do ciała :)

    OdpowiedzUsuń
  23. Hmmm bardzo zaciekawił mnie ten post. Dziękuje za cenne wskazówki.
    :*

    OdpowiedzUsuń
  24. za dużo informacji :D musiałabym chyba pół dnia spędzić w sklepie, żeby coś kupić ;p

    OdpowiedzUsuń
  25. Pierwszy raz widzę taki świetny wyczerpujący post o masłach :D rzadko kiedy używam masła ale to tylko dlatego że mam zapas olejków :D

    OdpowiedzUsuń
  26. Jak czytam te Twoje posty, to od razu mam ochotę coś swojego ukręcić.

    OdpowiedzUsuń
  27. Obowiązkowo przy wprowadzaniu kosmetyku na rynek, musi on byc przebadany mikrobiologicznie, aby mieć pewność, że owy kosmetyk to nie tykająca bomba biologiczna (pleśnie, grzyby itd), badania dermatologiczne nie są obowiązkowe, natomiast oowiązkowe jest wypisanie alergenów, zatem jesli masz uczulenie na jakis olejek eteryczny to nie dermatologia ale info o nim w składzie Ci pomoże.
    Kupując surowiec kosmetyczny owiniety folią z nalepką: masło shea, nierafonowane, data ważności, producent - masz doczynienia właśnie z masłem shea nierafinowanym. Jeżeli to shea byłoby zmieszane z olejkiem eterycznym to wtedy na opakowaniu musi być: nazwa handlowa, info o osobie odpowiedzialnej, data, waga/pojemnośc, opis uzytkowania, opis producenta, nazwa firmy, skład ingrediens w języku INCI.

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za komentarz!!

Całuski Mineralna Kasia i Ania

Copyright © 2014 Mineralny świat Kasi

Designed By Blokotek